امین تجارت

عنوان سرویس :

صادرات کالا

نحوه صادرات کالا؛ از بازاریابی تا سرمایه‌گذاری مشترک
صادرات به معنای ارتباط با بازارهای برون‌مرزی و تقاضای این بازارها برای کالا‌های داخلی است. توسعه استراتژی صادرات فرصت استفاده از امکانات بازارهای جهانی برای رشد تولیدات داخلی را مهیا نموده و از این طریق واحدها و بنگاه‌های تولیدی را قادر می‌سازد تا از محدودیت‌های بازار داخلی فراتر رفته و با توسعه مقیاس تولید، تقویت بسته‌بندی و ارتقای کیفیت به‌منظور صادرات بیشتر به بازارهای خارجی علاوه بر کسب درآمدهای ارزی از صرفه‌های اقتصادی حاصل از  مقیاس وسیع تولید نیز بهره کافی ببرند. شرکت سپاهان همراه با بیش از ۲۰ سال سابقه‌ی واردات و صادرات کالا، خدمات صادرات کالا به تجار گرامی ارائه می‌دهد.

مراحل صادرات کالا از ایران

صادرات کالا یک فرایند است، در واقع این جمله بدان معناست که در امر صادرات نیاز است تا برای حصول نتیجه مراحل تعیین شده به طور دقیق انجام شوند، صادرات مراحل مختلفی دارد؛ از جمله مطلعه بازار، بازاریابی صادراتی، انجام عملیات صادرات و… که در ادامه با خدماتی که سپاهان همراه در این موارد انجام می‌دهد آشنا می‌شویم:

توانمندسازی صادراتی
مطالعات بازار هدف
بازاریابی صادراتی و مذاکرات و عقد قراردادهای تجاری
عملیات صادراتی(حمل، ترخیص، تشریفات گمرکی)
خدمات بازگشت سرمایه در دفاتر خارجی سپاهان همراه مثل دبی، ترکیه
مراحل ذکر شده در بالا به طور کارهایی است که به‌طورکلی انجام گیرد؛ اما باید توجه داشت صادرات هر نوع کالا قوانین متفاوتی دارد همچنین هر کشوری برای واردات محصول قوانین خاص خودش را دارد که باید رعایت شوند پس برای صادرات آشنایی با قوانین برای طی‌کردن مراحل مختلف نیاز است.

معرفی خدمات صادرات شرکت بازرگانی سپاهان همراه

۱. بسته برنزی(مطالعات توانمند سازی صادراتی)

خدمات بسته‌ی برنزی صادرات شامل مواردی است که در ادامه به شرح کامل آن می‌پردازیم:

شناخت ساختار فعلی تولیدکننده، تعیین نقاط قوت و ضعف و ارائه پیشنهادات اصلاحی
بررسی امکانات و شاخص‌های کیفی و کمی محصول، ظرفیت تولید، تعداد پرسنل
صدورگواهینامه‌ها، صدور مجوز استاندارد، صدور دیگر مجوزها، تعیین دستورالعمل‌ها و فرایندها
برندینگ، بسته‌بندی متناسب با بازار هدف صادراتی
۲. بسته نقره ای(مطالعات بازار هدف)

بررسی و تحلیل آمارهای بازار هدف، تحقیقات میدانی و پیدا کردن سیگنال‌های بازار مقصد

بررسی موانع و مقررات و قوانین واردات بازار مقصد، مقررات گمرک کشور هدف، تاثیرات ارگان‌های نظارتی در امور حمل و نقل، کیفیت شبکه بانکی و روش‌های دریافت و پرداخت
انبار و توزیع و فروش، قیمت واردات کالا، عمده فروشی، توزیع و خرده فروشی در بازار هدف
بررسی رقبا در بازار هدف
۳. بسته طلایی(بازاریابی، مذاکرات و عقد قراردادهای خارجی)

بازاریابی، تبلیغات، ایجاد و نگه داشت شبکه مشتریان
تهیه آرشیو مشتریان بالقوه
مذاکرات راهبردی تا مرحله عقد قرارداد، تنظیم قرارداد تجاری مبتنی بر کشور مقصد
اخذ رضایت‌مندی مشتری، مشتری مداری
4. بسته‌ی VIP

این بسته شامل تمامی خدمات سه بسته‌ی دیگر به علاوه‌ی مشارکت در سرمایه‌گذاری است. در این بخش نظر به صالح دید بخش مدیریت صادرات شرکت سپاهان همراه ما و مشتریان وارد سرمایه گذاری و انجام همکاری و توافق مشترک خواهیم شد تا حدی که مشتری سرمایه خود را وارد شبکه فعالیت ما کند تا سرمایه‌گذار بتواند با اطمینان بیشتری پروژه خود را در جریان قرار دهد، زیرا که منافع دو طرف قرارداد در گرو حصول نتیجه امر می‌گردد.

۵.بسته عملیات صادراتی

بسته‌ی عملیات صادراتی شامل خدمات حمل، ترخیص، تشریفات گمرک که می‌تواند کمک شایانی در امر صادرات باشد.

مجوزها و مدارک لازم برای صادرات کالا
برای صادرات یک کالا قطعاً به مجوزها و مدارکی نیاز است دردست‌داشتن این مدارک برای راه‌اندازی کسب‌وکار صادراتی همواره نقش تعیین‌کننده‌ای دارد که در زیر آنها را شرح خواهیم داد:

کارت بازرگانی
مهم‌ترین مدرک موردنیاز برای صادرات کالا، کارت بازرگانی است. تولیدکنندگان و تاجران به‌واسطه این کار می‌توانند به طور مجاز، در حوزه‌ی تجارت بین‌المللی فعالیت کنند. این کارت می‌تواند به اشخاص حقوقی و یا حقیقی تعلق بگیرد و مدت اعتبار آن پس از صدور، حداکثر تا یک سال است. برای دریافت این کارت لازم است تا به وب‌سایت رسمی اتاق بازرگانی کشور مراجعه کرد.

مجوز صدور کالا
اگر وزارت بازرگانی کشور از قبل برای صدور مجوز صادرات یک کالا، موافقت کلی خود را اعلام نکرده باشد، دریافت مجوز صدور ضروری است و باید مراحل این کار طی شود.

گواهی استاندارد
بخش زیادی از کالاها، مشمول قانون اجباری استاندارد صادراتی هستند. درصورتی‌که کالای موردنظر، جزو این اقلام باشد، دریافت گواهی استاندارد برای صادرات کالا الزامی است.

لیست صورت عدل‌بندی
در شرایطی که محتوای بسته‌های صادراتی کالاهای متفاوتی باشند، تهیه‌ی لیست عدل‌بندی و ارائه ی آن به سازمان گمرک، ضروری و لازم است.

گواهی بهداشت و قرنطینه
این گواهی به صادرات اقلام دامی و نباتی اختصاص دارد و در هر کشوری، حداقل یک سازمان معتبر برای صدور و بررسی آن وجود دارد. بنا بر اعلام رسمی سازمان دامپزشکی کشور، ارائه‌ی این گواهی برای ورود و یا خروج هرگونه دام زنده یا فراورده‌های آن، و همچنین انواع سموم دامپزشکی و مواد ضدعفونی‌کننده، واکسن‌ها و انواع داروهای بیولوژیکی، الزامی است.

گواهی انرژی اتمی
ارائه‌ی گواهی از سوی سازمان انرژی اتمی نیز در شرایطی الزامی است که کالای موردنظر شامل مواد غذایی و یا پس‌مانده‌های فلزی باشد.

شناسنامه‌ی فرش
درصورتی‌که کالای موردنظر برای خروج از کشور، فرش دستباف باشد، نیاز است تا سندی به‌عنوان شناسنامه‌ی فرش به سازمان گمرک، ارائه شود.